Motosport

Endurance: Kawasakiju pobjeda, a Suzukiju naslov

wec4anthony-delhalle2

Utrka 24h Bol d'ora bila je puna uspona i padova, prije nego je sve završilo u skladu s očekivanjima. SERT-u je i 3. mjesto bilo dovoljno da vrati naslov u svoje ruke.

Nakon 24 sata Le Mansa, te po 8 sati jurnjave u Suzuki i Oscherslebenu, ime novog/starog prvaka imalo je odlučiti utrka 24 sata Bol d'ora, koja se vratila na stazu Paul Ricard. Jureći na dugačkoj ravnici preko 310 km/h, članovi momčadi GMT 94 Yamaha su pokušavali nadoknaditi bodovni zaostatak za Suzukijevom momčadi SERT i obraniti naslov svjetskog prvaka, no u taj su pohod krenuli na najgori mogući način , padom Davida Chece već u prvom krugu.

Dok se Yamaha R1 momčadi GMT 94 nakon popravka u boksu probijala kroz poredak, druga Yamahina momčad YART je bila žrtva terminalnog kvara na motoru, dok je tim Bolliger Kawasaki odustao nakon pada. Tako su se na samo vrhu lako izdvojili višestruki prvaci SERT sa Suzukijem GSX-R 1000, Fireblade SP tvorničke momčadi Honde i Kawasaki Ninja ZX-10R u bojama francuske momčadi SRC, specijalizirane za 24 satne utrke. Negdje polovicom utrke SERT upada u probleme sa stražnjom osovinom i gubi 8 krugova, dok je 5 sati prije kraja Hondina momčad odustala zbog pregrijavanja.

Gotovo istovremeno je i momčad BMW-a zbog slomljenog lanca izgubila dosta vremena, pa se tako GMT 94 Yamaha (Checa, Foray, Gines) probija na drugo mjesto, s dva kruga zaostatka za momčadi SRC Kawasaki (Leblanc, Lagrive, Foret), koja će bez većih problema doći do pobjede. Istovremeno, su vozači SERT-a (Philippe, Masson, Delhalle) držali treće mjesto sa 7 krugova zaostatka, znajući da će im to, nakon pobjede u Le Mansu, četvrtog mjesta u Suzuki i drugog mjesta u Oscherslebenu, biti više nego dovoljno da titulu svjetskog prvaka vrate u svoju vitrinu.

Prošlogodišnji prvaci iz momčadi GMT 94 su slavili u Oscherslebenu, a prije toga je Yamaha pobijedila i u Suzuki s posebnom tvorničkom momčadi za koju su vozili MotoGP vozači Bradley Smith i Pol Espragaro te Katsuyuki Nakasuga.